ضایعات فلزی

ضایعات فلزی

ضایعات از مواد قابل بازیافت باقیمانده از تولید و مصرف محصول مانند قطعات وسایل نقلیه ، لوازم ساختمان و مواد اضافی تشکیل شده است. ضایعات برخلاف زباله ، به ویژه فلزات بازیابی شده ، ارزش پولی دارد و مواد غیر فلزی نیز برای بازیافت بازیابی می شوند.فلزات می توانند به طور مکرر و بدون تغییر در خصوصیات آنها بازیافت شوند. طبق اطلاعات موسسه آهن و فولاد آمریکا (AISI) ، فولاد بازیافت شده ترین ماده روی کره زمین است. سایر فلزات بسیار بازیافتی شامل آلومینیوم ، مس ، نقره ، برنج و طلا است.

 

چرا فلزات را بازیافت می کنیم؟


فلزات مواد با ارزشی هستند که می توانند بارها و بارها بدون تخریب خواص آنها بازیافت شوند. قراضه فلزی دارای ارزش است که باعث ایجاد انگیزه در مردم می شود تا آن را برای فروش به منظور بازیافت جمع کنند.علاوه بر انگیزه مالی ، یک ضرورت زیست محیطی نیز وجود دارد. بازیافت فلزات به ما امکان می دهد تا منابع طبیعی را حفظ کنیم در حالی که برای پردازش به تولید محصولات جدید با استفاده از مواد اولیه بکر نیاز به انرژی کمتری داریم. بازیافت دی اکسید کربن و سایر گازهای مضر کمتری ساطع می کند. از همه مهمتر ، این باعث صرفه جویی در هزینه می شود و به مشاغل تولیدی اجازه می دهد تا هزینه تولید خود را کاهش دهند. بازیافت همچنین اشتغال زایی می کند.

 

حقایق سریع بازیافت فلزات


اگرچه تقریباً هر نوع فلزی می تواند بارها و بارها بدون تخریب خصوصیات بازیافت شود ، در حال حاضر ، فقط 30 درصد از فلز بازیافت می شود. در زیر برخی از حقایق اضافی آورده شده است:

تقریباً 40 درصد از تولید فولاد در سراسر جهان با استفاده از فولاد بازیافتی انجام می شود.

حدود 42 درصد از فولاد خام در ایالات متحده از مواد بازیافتی ساخته شده است.

فقط در ایالات متحده روزانه حدود 100 میلیون قوطی فولادی و قلع استفاده می شود.

فولاد و آهن به دلیل فرصت بازیابی سازه های بزرگ و همچنین سهولت در پردازش مجدد ، بیشترین بازیافت را در جهان دارند. استفاده از آهن ربا در فرآیند مرتب سازی ، بازیافت کنندگان را قادر می سازد تا آنها را به راحتی از جریان زباله مخلوط جدا کنند.

هر ساله در سراسر جهان حدود 400 میلیون تن فلز بازیافت می شود.

در حال حاضر ، تنها بازیافتی ترین محصول مصرفی در ایالات متحده قوطی آلومینیوم است.

دور ریختن یک آلومینیوم می تواند انرژی معادل همان قوطی پر شده با بنزین را هدر دهد.

 

انواع ضایعات فلزی بازیافت شده


فلزات را می توان به صورت آهنی یا غیر آهنی طبقه بندی کرد. فلزات آهنی ترکیبی از آهن با کربن است. برخی از فلزات آهنی معمول شامل فولاد کربن ، فولاد آلیاژی ، آهن فرفورژه و چدن است.

از طرف دیگر ، فلزات غیر آهنی شامل آلومینیوم ، مس ، سرب ، روی و قلع است. فلزات گرانبها غیر آهنی هستند. متداول ترین فلزات گرانبها شامل طلا ، پلاتین ، نقره ، ایریدیم و پالادیوم است.

 

فرآیند بازیافت ضایعات فلزی


مراحل اصلی فرآیند بازیافت فلزات به شرح زیر است:

۱_مجموعه
فرایند جمع آوری فلزات به دلیل ارزش قراضه بالاتر از سایر مواد متفاوت است. به همین ترتیب ، احتمال فروش آن به واحدهای قراضه بیشتر از ارسال به محل دفن زباله است. بزرگترین منبع آهن قراضه آهن در ایالات متحده از وسایل نقلیه قراضه است.

منابع دیگر شامل سازه های بزرگ فلزی ، مسیرهای راه آهن ، کشتی ها ، تجهیزات کشاورزی و البته قراضه مصرف کننده است. قراضه سریع ، که در جریان تولید محصول جدید ایجاد می شود ، نیمی از آهن قراضه را تشکیل می دهد.

۲_مرتب سازی
طبقه بندی شامل جداسازی فلزات از جریان فلزات قراضه مخلوط یا جریان ضایعات چند ماده ای مخلوط است. در عملیات بازیافت خودکار ، از آهن ربا و حسگرها برای کمک به جداسازی مواد استفاده می شود.

در سطح کارآفرینی ، اسکرابرها ممکن است از آهن ربا استفاده کنند و همچنین رنگ یا وزن ماده را برای تعیین نوع فلز مشاهده کنند. به عنوان مثال ، آلومینیوم نقره ای سبک خواهد بود. رنگ های مهم دیگر که باید به دنبال آنها باشید ، مسی ، زرد (برای برنج) و قرمز ، برای برنج قرمز است. اسکرابرها با جداسازی فلز تمیز از مواد کثیف ، ارزش مواد خود را بهبود می بخشند.

۳_در حال پردازش
برای امکان پردازش بیشتر ، فلزات خرد می شوند. خرد کردن به منظور تقویت روند ذوب انجام می شود زیرا فلزات خرد شده کوچک دارای نسبت سطح به حجم زیادی هستند.

در نتیجه ، می توان آنها را با استفاده از انرژی نسبتاً کمتری ذوب کرد. به طور معمول ، آلومینیوم به ورق های کوچک تبدیل می شود و فولاد به بلوک های فولادی تبدیل می شود.

۴_ذوب شدن
قراضه در کوره بزرگ ذوب می شود. هر فلز را به کوره خاصی می برند که برای ذوب آن فلز خاص طراحی شده است. در این مرحله مقدار قابل توجهی انرژی مصرف می شود.

هنوز هم ، همانطور که در بالا ذکر شد ، انرژی مورد نیاز برای ذوب و بازیافت فلزات بسیار کمتر از انرژی مورد نیاز برای تولید فلزات با استفاده از مواد اولیه بکر است. بر اساس اندازه کوره ، درجه حرارت کوره و حجم فلز ، ذوب شدن می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

۵_تصفیه
تصفیه برای اطمینان از کیفیت بالا و عاری بودن آلاینده از محصول نهایی انجام می شود. یکی از متداول ترین روشهای مورد استفاده برای تصفیه الکترولیز است.

۶_محکم شدن
پس از تصفیه ، فلزهای ذوب شده توسط نوار نقاله حمل می شوند تا فلزات خنک و جامد شوند. در این مرحله ، قراضه ها به اشکال خاصی مانند میله ها تبدیل می شوند که می توانند به راحتی برای تولید محصولات مختلف فلزی مورد استفاده قرار گیرند.

۷_حمل و نقل میله های فلزی
وقتی فلزات خنک و جامد شدند ، آماده استفاده می شوند. سپس آنها به کارخانه های مختلف منتقل می شوند و در آنجا به عنوان ماده اولیه تولید محصولات کاملاً جدید مورد استفاده قرار می گیرند.

وقتی محصولات ساخته شده از این میله های فلزی به پایان عمر مفید خود می رسند ، فرآیند بازیافت فلز دوباره چرخه می یابد.

 

چالشهایی برای صنعت بازیافت فلزات


با توجه به قابلیت بازیافت تقریباً هر نوع فلز ، نرخ بازیافت كلی فلزات در حال حاضر در حدود 30 درصد قابل قبول نیست و چالش های مربوط به نحوه بازیافت مواد بیشتر برای بازیافت همچنان باقی مانده است. گسترش برنامه های بازیافت جامعه و آگاهی عمومی در این زمینه کمک می کند.

دلیل مهم دیگر پایین بودن میزان بازیافت مربوط به طراحی محصولات مختلف فلزی است. پیچیدگی رو به رشد انواع محصولات مدرن و ترکیب مواد آنها ، بازیافت را به طور فزاینده ای دشوار می کند. به عنوان مثال ، یک تلفن همراه ساده می تواند شامل 40 عنصر مختلف باشد. بنابراین ، استخراج انواع مواد از تلفن همراه و استفاده مجدد از آنها در تولید محصولات جدید کار را دشوار می کند.

 

فن آوری بازیافت فلز

 

فن آوری های بازیافت مدرن می توانند انواع مختلفی از فلزات را به طور موثر شناسایی کنند ، اگرچه هنوز برای جداسازی فلزات غیر آهنی حتی به فناوری های بازیافت موثرتری نیز نیاز است.

جداسازی فلزات آهنی از فلزات غیر آهنی یکی از مهمترین مراحل در فرآیند مرتب سازی است. از آنجا که فلزات آهنی حاوی آهن هستند ، توسط آهن ربا جذب شده و به راحتی از جریان زباله مخلوط خارج می شوند. در محوطه های قراضه ، جرثقیل های مجهز به آهنربا الکتریکی می توانند قطعات بزرگتر آهن قراضه را از بین ببرند.

هنگام مرتب سازی فلزات از یک جریان مخلوط از مواد قابل بازیافت ، ابتدا کاغذ برداشته می شود ، فقط پلاستیک ها و فلزات باقی می مانند. سپس ، جریان الکتریکی از طریق جریانی که فقط فلزات تحت تأثیر قرار می گیرند ، القا می شود. این فرآیند Eddy Current Separation نامیده می شود. اگرچه آلومینیوم مغناطیسی نیست ، اما این فناوری می تواند آن را کاهش دهد و باعث شود پلاستیک ها از روند کار خارج شوند.

بازیابی فلزات گرانبها مانند پالادیوم ، پلاتین ، طلا و سایر فلزات ارزشمند مانند مس ، سرب و نقره از زباله های الکترونیکی فقط در صورت جمع آوری قراضه کافی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. این جداسازی تجهیزات بازیافت پیشرفته و پیشرفته تری را می طلبد. این روزها ، در امکانات بزرگ بازیافت ، استفاده از سنسورها برای شناسایی فلزات از طریق اسکن مادون قرمز و اشعه ایکس رایج شده است. سه دسته معمول فرآیندهای سنجش فلزات شامل بیوتکنولوژی ، هیدرومتالورژی و پیرومتالورژی است. استفاده از این فناوری ها می تواند به طور موثری نرخ بازیافت فلزات را بهبود بخشد.

 

فرصتهای تجاری در بازیافت فلزات

 

به طور سنتی ، بازیافت فلزات به عنوان یک فرصت تجاری سودآور در نظر گرفته می شود. در سال های اخیر ثابت شده است که قیمت های افسرده چالش برانگیز است. در سطح کارآفرینی ، یک نقطه مشترک ورود به تجارت بازیافت فلز از طریق شروع تجارت جمع آوری فلزات قراضه یا تبدیل شدن به یک فروشنده قراضه است.

 

خرید ضایعات فلزی

خرید ضایعات فلزی در سایت اول ضایعات انجام می شود.اول ضایعات به عنوان یکی از بزرگترین خریداران ضایعات فلزی در تهران می باشد.این مجموعه انواع ضایعات فلزی شبیه ضایعات آهن , ضایعات مس , ضایعات آلومنیوم و ... را با قیمت مناسب از شما فروشندگان عزیز خریدار می باشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

فرم ارسال نظراول ضایعاتی با تجربه چندساله در زمینه خرید ضایعات آهن و همچنین خرید ضایعات کاغد و کارتن، به صورت جزئی و کلی در استان تهران فعالیت میکند‌. ما ضایعات فلزی و ضایعات کاغذی شما را به بالاترین قیمت بازار و تسویه نقدی خریدار است. خریدار ضایعات آهن به صورت تماس تلفنی با ما انجام می‌پذیرد و پرسنل ما در ... ادامه مطالب

تماس با ما

خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه اطلاعات خود را درج کنید

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ می باشد. |

ساخت سایت با نوین سایت ساز

. خریدار ضایعات